Zcos
Score Card
Quantitative Aptitude
Total Ques
Attempt
Correct
Score
Easy
24 Ques
0
0
24
Medium
196 Ques
0
2
194
Hard
30 Ques
0
0
30
General Instruction:
Test contains total 20 questions.
Time allowed to finish is 30 mins.
There is no negative marking.
Question - 1.
What should come in place of question mark in the question.
7365 + (5.4)² + √? = 7437.16
1848
1681
1764
2025
Solution:
7365 + (5.4)² + √X = 7437.16
7365 + 29.16 + √X = 7437.16
√X = 7437.16 - 7394.16
√X = 43
X = 1849
Question - 2.
The sum of twice a number and three times of 42 is 238. What is the sum of thrice the number and two times of 42 ?
245
250
264
252
Solution:
2X + 3 x 42 = 238
X = 112/2 = 56
After that = 56 x 3 + 2 x 42 = 168 + 84 = 252
Question - 3.
If √3 = 1.732, find the value of √192 - (1/2)√48 - √75 correct to 3 places decimal.
1.23
1.732
2.56
2.732
Solution:
√192 - (1/2)√48 - √75
8√3 - (1/2)x4√3 - 5√3
(8 x 1.732) - (2 x 1.732) - (5 x 1.732)
13.856 - 3.464 - 8.66
13.856 - 12.124 = 1.732
Question - 4.
The average score of a cricketer for ten matches is 38.9 runs.If the average for the first six matches is 42, then find the average for the last four matches ?
33.25
33.5
35.55
34.25
Solution:
Total run = 38.9 x 10 = 389
Run of First 6 matches = 42 x 6 = 252
Runs of last four matches = 389 - 252 = 137
So, average of last four matches = 137/4 = 34.25
Question - 5.
The average of the six numbers is 3.95. The average of two of them is 3.4, while the average of the other two is 3.85. What is the average of the remaining two numbers ?
4.5
4.6
4.7
4.8
Solution:
The average of the six numbers is 3.95.
Total score = 3.95 x 6 = 23.6
Average of first two = 3.4
so, score of first two = 3.4 x 2 = 6.8
Next two number score = 3.85 x 2 = 7.7
Remains score = 23.6 - (6.8 + 7.7) = 9.1
Average of last two numbers = 4.55
Question - 6.
The sum of two numbers is 33 and their difference is 15, the smaller number is :
9
12
15
18
Solution:
let two numbers X and Y. then,
X + Y = 33 and
X - Y = 15
solving the equations
X = 24
Y = 9
Question - 7.
A can do a work in 15 days and B in 20 days. If they work on it together for 4 days, then the fraction of the work that is left is :
1/4
1/10
7/15
8/15
Solution:
A's 1 day's work = 1/15
B's 1 day's work = 1/20
A + B)'s 1 day's work = [(1/15) + (1/20)] = 7/60
(A + B)'s 4 day's work = (7/60) x 4 = 7/15
Therefore, Remaining work = 1- (7/15) = 8/15
Question - 8.
Three taps A, B and C can fill a tank in 12, 15 and 20 hours respectively. If A is open all the time and B and C are open for one hour each alternately, the tank will be full in
5 hours
6 hours
7 hours
8 hours
Solution:
(A + B)'s 1 hour's work = [(1/12) + (1/15)] = 9/60 = 3/20
(A + C)'s hour's work = [(1/12) + (1/20)] = 8/60 = 2/15
Part filled in 2 hrs = [(3/20) + (2/15)] = 17/60
Part filled in 6 hrs = (17/60) x 3 = 17/20
Remaining part = 1 - (17/20) = 3/20
Now, it is the turn of A and B and 3/20 part is filled by A and B in 1 hour.
Total time taken to fill the tank = (6 + 1) hrs = 7 hrs.
Question - 9.
What is the least number of squares tiles required to pave the floor of a room 15 m 17 cm long and 9 m 2 cm broad?
814
820
840
844
Solution:
Length of largest tile = H.C.F. of 1517 cm and 902 cm = 41 cm.
Area of each tile = (41 x 41) cm²
Required number of tiles = [(1517 x 902)/(41 x 41)] = 814
Question - 10.
A sum of money at simple interest amounts to Rs. 815 in 3 years and to Rs. 854 in 4 years. The sum is:
Rs. 650
Rs. 690
Rs. 698
Rs. 700
Solution:
S.I. for 1 year = Rs. (854 - 815) = Rs. 39.
S.I. for 3 years = Rs.(39 x 3) = Rs. 117.
Principal = Rs. (815 - 117) = Rs. 698.
Question - 11.
A 280 meter long train moving with an average speed of 108 kmph crosses a platform in 12 seconds. A man crosses the same platform in 10 seconds. What is the speed of man ?
5 m/s
8 m/s
9 m/s
12 m/s
Solution:
Speed of train = 108kmph = 108 x (5/18) m/sec
If the length of the platform be X metres, then
(X + 280)/12 = 30
X + 280 = 360
X = 80 metres
Speed of man = Distance/Time
Speed of man = 80/10 = 8 m/sec
Question - 12.
Ravi purchased a bike for 54000. He sold it at a loss of 8%. With that money he again purchased another bike and sold it at a profit of 10%. What is his overall profit or Loss ?
Rs. 716
Rs. 724
Rs. 824
Rs. 648
Solution:
First selling price = (54000 x 92)/100 = Rs. 49680
Second selling price = 49680 x (110/100) = Rs. 54648
Profit = 54648 - 54000 = 648
Question - 13.
The side of a square is half the diameter of a circle. the area of square is 1225 sq cm. What is the area of the circle ?
962.5 sq cm
3850 sq cm
15400 sq cm
15600 sq cm
Solution:
Side of square = √1225 = 35 cm
Radius of circle = 35 cm
Area of the circle = (22/7) x 35 x 35 = 3850 sq cm
Question - 14.
8 men complete a piece of work in 20 days. 8 women complete the same work in 32 days. In How many days will 5 men and 8 women together complete the same work ?
16 days
12 days
14 days
10 days
Solution:
The work takes 20 days when 8 men work.
In 1 day, 20 x 8 = 160 men are required to finish the work.
similarly,
In 1 day 32 x 8 = 256 women are required to finish the work.
So, 20 x 8 m = 32 x 8 w
1 m = 8/5 w
5m = 8 w
5 m + 8 w = 8 w+ 8 w = 16 w
Days required to finish the job when 16 women work = (32 x 8)/16 = 16 days
Question - 15.
The sum of five consecutive even numbers set A is 220. What is the sum of a different set of five consecutive numbers whose second lowest number is 37 less than double of the lowest number of set A ?
223
225
235
220
Solution:
Let the first number be X.
X + X + 2 + X + 4 + X + 6 + X + 8 = 220
5X = 220 - 20
5X = 200
X = 40
Second lowest number = (40 x 2) - 37 = 43
Required sum = 42 + 43 + 44 + 45 + 46 = 220
Question - 16.
A sum of 731 is divided among A, B and C such that A receives 25% more than B and B receive 25% less than C. What is C's share on the amount ?
Rs. 172
Rs. 200
Rs. 262
Rs. 272
Solution:
Let share of C be X.
Amount received by B = 75X/100 = 0.75X
And amount received by A = 0.75X x (125/100) = 0.9375 X
Now, According to the question,
0.9375 X + 0.75 X + X = 731
X = 731/2.6875 = Rs. 272
Question - 17.
One pipe can fill a tank three times as fast as another pipe. If together the two pipes can fill the tank in 36 minutes, then the slower pipe alone will be able to fill the tank it :
81 min.
89 min.
132 min.
144 min.
Solution:
First pipe fill the tank three time fast as compare to another pipe.
So, Both pipe fill the tank in 36 min.
second pipe or another pipe fill the tank = 36 x 4 = 144 min.
Question - 18.
What is the difference between the simple and the compound interest on Rs. 7300 at the rate of 6 p.c.p.a. in 2 years ?
Rs. 29.37
Rs. 26.28
Rs. Rs. 32.45
Rs. 28.54
Solution:
S.I. = (P x R x T)/100
S.I. = (7300 x 6 x 2)/100 = 876
C.I. = 7300[1+ (6/100)]² - 7300
C.I. = 7300[(53/50)² - 7300]
CI = 7300[(2809 - 2500)/2500]
CI= 7300 x (309/2500)= 902.28
Difference = 902.28 - 876 = 26.28
Question - 19.
Which of the following fraction is the largest ?
7/8
13/16
31/40
63/80
Solution:
7/8 = 0.875
13/16 = 0.8125
31/40 = 0.775
63/80 = 0.7875
7/8 is a largest fraction.
Question - 20.
Find the lowest common multiple of 24, 36 and 40.
120
240
360
420
Solution:
120 is not divide by 36.
240 is not divide by 36.
320 is divide by all of these..
360 is a lowest common multiple.
Question Panel